poniedziałek, 13 maja
Home>>Przemysł>>Kolorystyka przewodów elektrycznych – norma
Przemysł

Kolorystyka przewodów elektrycznych – norma

Konsumenci, którzy regularnie zaopatrują się w naszym sklepie niejednokrotnie zwracają się do nas z prośbą, abyśmy w sposób przejrzysty i przystępny wyjaśnili im znaczenie kolorów, jakimi oznaczane są przez producentów przewody elektryczne.

Zapytanie to powtarza się na tyle często, że postanowiliśmy poświęcić mu cały artykuł, aby raz na zawsze rozwiać wątpliwości wszystkich naszych konsumentów. Serdecznie zapraszamy do lektury!


Na samym początku warto nadmienić, że kolory okablowania nie są nigdy przypadkowe, bowiem ich odcień regulowany jest nie tylko normami krajowymi, ale także – unijnymi. Oznacza to, że niezależnie od tego w jakim sklepie nabywamy produkty, muszą one być oznakowane w sposób identyczny w przypadku, jeżeli pełnią ściśle określone role.


W telegraficznym skrócie powiedzieć można, że przewody elektryczne z potencjałem „+” muszą zostać przez producentów każdorazowo otoczone powłoką ochronną w kolorze czerwonym. Jeżeli natomiast chodzi o ich odpowiedniki o potencjale „-”, to zarówno w sklepach internetowych jak i standardowych będą one dostępne w odcieniach czerwieni lub błękitu.

Co równie ciekawe, producenci niejednokrotnie na zewnętrznej warstwie kabla nanoszą dodatkowe oznaczenia, dzięki którym będziemy w stanie określić specyfikę danego wyrobu, materiał z jakiego został wykonany oraz przeznaczenie. Aby nie być gołosłownym, pragniemy poinformować, że każdorazowo pierwsza litera oznaczenia okablowania elektrycznego odnosi się bezpośrednio do powłoki, z jakiej został on wykonany.

I tak, jeżeli mamy do czynienia z polwinitem, na warstwie zewnętrznej wyrobu znajdziemy literę „Y”, jeżeli z polietylenu „X”, natomiast jeżeli jest to guma oponowa lub silikonowa to kolejno – „On” lub „Gs”.


To jednakże nie wszystko, bowiem wytwórcy informują także konsumentów o tym, z jakiego materiału powstała izolacja, co niejednokrotnie może mieć niebagatelne znaczenie oraz zadecydować o tym, czy dany kabel kupimy czy też kontynuować będziemy poszukiwania produktu, który w pełni wpisze się w nasze oczekiwania i preferencje. Najczęściej stosowanymi oznaczeniami są: „X” (polietylen), „G” (guma), „Y” (polwinit) oraz „H” (bezhalogen).

Naszym zdaniem wszelkiej maści oznaczenia, zarówno kolory jak i nadrukowane kody produktu, znacznie ułatwiają zakupy konsumentom posiadającym choćby pobieżne rozeznanie w tematyce kabli elektrycznych, jako że umożliwiają one dokonanie zakupu wyrobu, który wręcz idealnie sprawdzi się w danym zakładzie, fabryce, biurze, czy budynku mieszkalnym. Jak bowiem doskonale wiadomo, ile systemów, urządzeń i maszyn, tyle rodzajów produkowanego pod ich kątem okablowania, które tylko czeka, abyśmy nabyli je w sklepie stacjonarnym lub internetowym – aby jednakże tego dokonać, niezbędne jest zaznajomienie się ze sposobami znakowania wyrobów stosowanymi przez producentów.

Mamy ogromną nadzieję, że przygotowany przez nas materiał choćby w minimalnym stopniu ułatwi Państwu to zadanie i sprawi, że zakupy staną się jeszcze przyjemniejsze niż miało to miejsce do tej pory.